Azerbaijani CEC announces final results of parliamentary election - LIST

Wed 18 Nov 2015 09:36 GMT | 13:36 Local Time

Text size: bigger smaller

The Central Election Commission (CEC) has adopted a decision on the approval of the protocol on the overall results of the election for the 5th convocation of the Azerbaijani Parliament and on the presentation of the election results to the Constitutional Court, APA reports.

CEC Chairman Mazahir Panahov said according to the Election Code, a maximum of 20 days after the election, the CEC is due to finish the process of checking and concluding the election results.

The process came to an end today. Over the past period, the CEC has considered complaints and made decisions. Excluding Aghdash constituency № 9, no serious offences likely to affect the election results were detected in constituencies. There have been no decisions which might change the status of the leading candidates ranked based on the initial election results. The CEC only annulled the results at 17 of the 40 constituencies in Aghdash Constituency and has decided to annul the election results in this constituency.

According to the results, Chingiz Asadullayev, a neutral MP from the 4th convocation, has been the leading candidate in Aghdash Constituency.

According to the final protocol, the CEC has listed elected MPs on constituencies as follows:

Sharur – Sadarak Constituency № 1 - Vasif Talibov (New Azerbaijan Party)

Sharur Constituency № 2 – Isa Habibbeyli (New Azerbaijan Party)

Babek-Kangarli-Nakhchivan Constituency № 3 – Sattar Mehbaliyev (independent)

Nakhchivan city Constituency № 4 – Eldar Ibrahimov (New Azerbaijan Party)

Shahbuz-Babek Constituency № 5 – Siyavush Novruzov (New Azerbaijan Party)

Julfa-Babek Constituency № 6 – Ulviyye Hamzayeva (New Azerbaijan Party)

Ordubad-Julfa Constituency № 7 – Gudrat Hasanguliyev (Whole Azerbaijan Popular Front Party)

Binagadi first Constituency № 8 – Azay Guliyev (New Azerbaijan Party)

Binagadi second Constituency № 9 – Kemaleddin Gafarov (New Azerbaijan Party)

Binagadi third Constituency № 10 – Madar Musayev

Garabagh Constituency № 11 – Aydin Huseynov (New Azerbaijan Party)

Garadagh-Binagadi-Yasamal Constituency № 12 – Mikhail Zabelin (New Azerbaijan Party)

Khazar-Pirallahi Constituency № 13 – Rauf Aliyev (New Azerbaijan Party)

Khazar Constituency № 14 – Mehriban Aliyeva (New Azerbaijan Party)

Yasamal first Constituency № 15 – Ulvi Guliyev (independent)

Yasamal second Constituency № 16 – Aytan Mustafayeva (independent)

Yasamal third Constituency № 17 – Elshad Hasanov (independent)

Narimanov-Nizami Constituency № 18 – Rasim Musabeyov (independent)

Narimanov first Constituency № 19 – Hikmet Mammadov (New Azerbaijan Party)

Narimanov second Constituency № 20 – Adil Aliyev (independent)

Nasimi first Constituency № 21 – Melahet Ibrahimgizi (New Azerbaijan Party)

Nasimi second Constituency № 22 – Asim Mollazade (Azerbaijan Democratic Reforms Party)

Nasimi-Sabail Constituency № 23 – Ziyad Samedzade (independent)

Nizami first Constituency № 24 – Rovnag Abdullayev (New Azerbaijan Party)

Nizami second Constituency № 25 – Sadagat Veliyeva (New Azerbaijan Party)

Sabunchu first Constituency № 26 – Fazil Musatafa (Great Establishment Party)

Sabunchu second Constituency № 27 – Dilara Jabrayilova (New Azerbaijan Party)

Sabunchu third Constituency № 28 – Eldar Guliyev (independent)

Sabail Constituency № 29 – Shamseddin Hajiyev (New Azerbaijan Party)

Surakhani first Constituency № 30 – Sevinj Fataliyeva (New Azerbaijan Party)

Surakhani second Constituency № 31 – Faraj Guliyev (National Revival Movement Party)

Surakhani third Constituency № 32 – Aghajan Abiyev (New Azerbaijan Party)

Khatai first Constituency № 33 – Husseyinbala Miralamov (New Azerbaijan Party)

Khatai second Constituency № 34 – Fuad Muradov (independent)

Khatai third Constituency № 35 – Araz Alizade (Azerbaijan Social Democratic Party)

Khatai fourth Constituency № 36 – Samad Seyidov (New Azerbaijan Party)

Nizami first (Ganja) Constituency № 37 – Pervin Karimzade (New Azerbaijan Party)

Nizami second Constituency № 38 – Nagif Hamzayev (New Azerbaijan Party)

Kapaz first (Ganja) Constituency № 39 – Khanlar Fatiyev (New Azerbaijan Party)

Kapaz second Constituency № 40 – Musa Guliyev (New Azerbaijan Party)

Sumgayit first Constituency № 41 – Mirzajan Khalilov (independent – New Azerbaijan Party)

Sumgayit second Constituency № 42 – Tahir Mirkishili (New Azerbaijan Party)

Sumgayit third Constituency № 43 – Mukhtar Babayev (New Azerbaijan Party)

Sumgayit-Khizi Constituency № 44 – Haji Salayev (independent)

Absheron Constituency № 45 – Ogtay Asadov (New Azerbaijan Party)

Shirvan Constituency № 46 – Rafael Jabrayilov (independent)

Mingachevir Constituency № 47 – Aydin Mirzazade (New Azerbaijan Party)

Yevlakh Constituency № 48 – Ilham Mammadov (New Azerbaijan Party)

Yevlakh-Mingachevir Constituency № 49 – Ali Huseynli (New Azerbaijan Party)

Absheron-Gobustan Constituency № 50 – Zeyneb Khanlarova (independent)

Gusar Constituency № 51 – Azer Badamov (New Azerbaijan Party)

Guba Constituency № 52 – Vahid Ahmedov (independent)

Guba-Gusar Constituency № 53 – Yevda Abramov (New Azerbaijan Party)

Shabran-Siyazan Constituency № 54 – Tahir Suleymanov (New Azerbaijan Party)

Khachmaz city Constituency № 55 – Eldeniz Salimov (New Azerbaijan Party)

Khachmaz village Constituency № 56 – Ilham Aliyev (New Azerbaijan Party)

Kurdamir Constituency № 57 – Muslum Mammadov (independent)

Hajigabul-Kurdamir Constituency № 58 – Rafael Huseynov (Civil Solidarity Party)

Salyan Constituency № 59 – Aliagha Huseynov (independent)

Salyan-Neftchala Constituency № 60 – Fazail Aghamali (Ana Vatan Party)

Neftchala Constituency № 61 – Arif Rahimzade (New Azerbaijan Party)

Saatli Constituency № 62 – Aflatun Amashov (independent)

Sabirabad first Constituency № 63 – Elchin Guliyev (New Azerbaijan Party)

Sabirabad second Constituency № 64 – Rustam Khalilov (New Azerbaijan Party)

Saatli-Sabirabad-Kurdamir Constituency № 65 – Ahliman Amiraslanov (New Azerbaijan Party)

Bilasuvar Constituency № 66 – Khanhuseyn Kazimli (Azerbaijan Social Welfare Party)

Jalilabad city Constituency № 67 – Malik Hasanov (New Azerbaijan Party)

Jalilabad village Constituency № 68 – Mirkazim Kazimov (New Azerbaijan Party)

Jalilabad-Masalli-Bilasuvar Constituency № 69 – Fazail Ibrahimli (Civil Solidarity Party)

Masalli city Constituency № 70 – Nariman Aliyev (New Azerbaijan Party)

Masalli village Constituency № 71 – Elmira Akhundova (independent)

Yardimli-Masalli Constituency № 72 – Musa Gasimli (independent)

Lankaran city Constituency № 73 – Rufat Guliyev (independent)

Lankaran village Constituency № 74 – Hadi Rajabli (New Azerbaijan Party)

Lankaran-Masalli Constituency № 75 – Javanshir Pashazade (New Azerbaijan Party)

Lankaran-Astara Constituency № 76 – Ziyafat Asgarov (New Azerbaijan Party)

Astara Constituency № 77 – Rashad Mahmudov (New Azerbaijan Party)

Lerik Constituency № 78 – Igbal Mammadov (New Azerbaijan Party)

Imishli Constituency № 79 – Asabil Gasimov (New Azerbaijan Party)

Imishli-Beylagan Constituency № 80 – Chingiz Ganizade (independent)

Beylagan Constituency № 81 – Shahin Ismayilov (New Azerbaijan Party)

Aghjabadi Constituency № 82 – Tahir Rzayev (New Azerbaijan Party)

Aghjabadi-Fuzuli Constituency № 83 – Agil Abbas (independent)

Fuzuli Constituency № 84 – Bahar Muradova (New Azerbaijan Party)

Shamakhi Constituency № 85 – Elkhan Suleymanov (independent)

Ismayilli Constituency № 86 – Novruzali Aslanov (independent)

Aghsu-Ismayilli Constituency № 87 – Tahir Karimli (Vahdat (Unity) Party)

Goychay Constituency № 88 – Sabir Hajiyev (Civic Unity Party)

Goychay-Aghdash Constituency № 89 – Elman Nasirov (New Azerbaijan Party)

Ujar Constituency № 91 – Vusal Huseynov

Zardab-Ujar Constituency № 92 – Jale Aliyeva (independent)

Barda city Constituency № 93 – Govhar Bakhshaliyeva (independent)

Barda village Constituency № 94 – Zahid Oruj (independent)

Tartar Constituency № 95 – Sahib Aliyev (independent)

Goranboy-Naftalan Constituency № 96 – Mahir Aslanov (independent)

Goranboy-Aghdam-Tartar Constituency № 97 – Aghalar Valiyev (New Azerbaijan Party)

Shamkir city Constituency № 98 – Sahiba Gafarova (New Azerbaijan Party)

Shamkir village Constituency № 99 – Sona Aliyeva (New Azerbaijan Party)

Shamkir-Dashkasan Constituency № 100 – Kamran Bayramov (New Azerbaijan Party)

Goygol-Dashkasan Constituency № 101 – Rovshan Alasgarov (independent)

Samukh-Shamkir Constituency № 102 – Valeh Alasgarov (independent)

Gadabay Constituency № 103 – Sevinj Huseynova (New Azerbaijan Party)

Gadabay-Tovuz Constituency № 104 – Rafig Mammadov (New Azerbaijan Party)

Tovuz Constituency № 105 – Ganira Pashayeva (independent)

Tovuz-Gazakh-Aghstafa Constituency № 106 – Ulviyya Aghayeva (independent)

Gazakh Constituency № 107 – Kamran Nabizadeh (independent)

Aghstafa Constituency № 108 – Nizami Jafarov (New Azerbaijan Party)

Balakan Constituency № 109 – Nasib Mahamaliyev (New Azerbaijan Party)

Zagatala Constituency № 110 – Elshan Musayev (Azerbaijan Democratic Enlightenment Party)

Zagatala-Balakan Constituency № 111 – Kamila Aliyeva (New Azerbaijan Party)

Gakh Constituency № 112 – Azer Karimli (independent)

Shaki city Constituency № 113 – Yagub Mammadov (New Azerbaijan Party)

Shaki village first Constituency № 114 – Ali Masimli (independent)

Shaki village second Constituency № 115 – Javanshir Feyziyev (independent)

Gabala Constituency № 116 – Fattah Heydarov (independent)

Oghuz-Gabala Constituency № 117 – Agiya Nakhchivanli (New Azerbaijan Party)

Aghdam city Constituency № 118 – Bakhtiyar Aliyev (independent)

Aghdam village Constituency № 119 – Bakhtiyar Sadigov (New Azerbaijan Party)

Jabrayil-Gubadli Constituency № 120 – Astan Shahverdiyev (New Azerbaijan Party)

Lachin Constituency № 121 – Mahir Abbaszade (New Azerbaijan Party)

Khankandi Constituency № 122 – Flora Gasimova (independent)

Kalbajar Constituency № 123 – Javid Gurbanov (New Azerbaijan Party)

Shusha-Aghdam-Khojaly-Khojavand Constituency № 124 – Elman Mammadov (New Azerbaijan Party)

Zangilan-Gubadli Constituency № 125 – Imamverdi Ismayilov (New Azerbaijan Party)

The voter turnout at the parliamentary election hit 55.5 percent, according to the final protocol.

The CEC decided to annul the results of the election for 17 polling stations on Aghdash election constituency No.90, as well as for some polling stations on Garadagh-Binagadi-Yasamal Constituency No.12, Yasamal first Constituency No.15, Khatai third Constituency No.35, Guba-Gusar Constituency No.53, Aghjabadi Constituency No.82, Aghjabadi-Fuzuli Constituency No.83, Shamakhi Constituency No.85, Lachin Constituency No.121, as they were in question. Except Aghdash Constituency No.90, the annulment of the results for these polling stations didn’t affect the final results for the constituencies. The results of the election were annulled in a total of 58 polling stations. Except for Akif Gurbanov, other members of the CEC signed the final protocol.

According to Azerbaijan’s Election Code, the Central Election Commission shall submit protocols of Constituency Election Commissions, as well as documents attached to the protocols to the Constitutional Court within 24 hours. Within 10 days of receiving the aforementioned documents, the Constitutional Court shall involve relevant specialists to check the documents meet the requirements of this Code. The Constitutional Court may, upon its own decision, prolong the period if the checking process if so required.

News.Az

 

 

Printer

Commentary

Most read articles

More from Elections

In The Region

Editor's Picks

Azerbaijan Cuisine

Explore the food of Azerbaijan - from sherbet to succulent kebab, from baklava to fragrant pilaff

Follow us

Find us on Facebook



Real estate

Virtual karabakh